ALİ ATMACA

İstanbul Güzel Sanatlar Fakültesi

2015-11-12 0 Yorum  

 

Türk Resmi’nin çağdaş temsilcilerinden Ali Atmaca, 1947 yılında Kahramanmaraş, Elbistan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimi Kadirli’de, liseyi Adana’da okudu. 1971-72 yılları arası İstanbul Güzel Sanatlar Fakültesi’nde konuk öğrenci olarak Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Neşet Günal atölye çalışmalarına katıldı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Anatomi Kürsüsü’nde öğrenciler için yaptığı anatomi çizimleri ve Eczacıbaşı Seramik Fabrikası’ndaki çalışması dışında Paris’e gideceği 1981 yılına kadar tek uğraşısı resim oldu.
Paris’de iki yıl Güzel Sanatlar Akademisi’nin atölye çalışmalarına katıldı. 1986-1988 yılları arasında ise bir koleksiyonerin davetiyle gittiği Roma’da resim çalışmalarını sürdürdü. Renkli bir sanat anlayışı temelinde figürü, soyutçu biçim oluşumlarıyla denge içinde resmeder; tuvalinde yuvarlak hatlar, diri ve canlı renkler ağır basar. 
İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdüren sanatçı, çeşitli yayınlarda sanat yazıları da yazmaktadır. Sanatçının, Türkiye dışında Fransa, İtalya, Japonya, Kanada, ABD olmak üzere bir çok ülkede özel koleksiyonda ve Fransa, Nice Modern Sanatlar Müzesi ile Antibes, Picassso Müzesi’nde eserleri bulunmaktadır.

Sayfa Yorumları

Yorum Bırakın