HABİB AYDOĞDU

Istanbul Ögretmen Okulu Resim Semineri ve Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu

2015-11-12 0 Yorum  Istanbul Ögretmen Okulu Resim Semineri ve Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda sanat egitimini tamamladi (1974). 70'li yillarin çalkantili döneminde, toplumcu temalara agirlik verdi. 1976'da Ankara'da açtigi ilk kisisel sergisi “Yasam Kavgasi”ndan izdüsümleri yansitiyordu..

Sanatçinin yasadigi döneme taniklik eden resimleri 1980'li yillarin ortalarinda; “Sokaklar Çiglik Çigliga” adiyla Istanbul, Izmir ve Ankara Vakko Sanat Galerisi'nde sergilendi.

Gerilimli firça tuslari, hirçin çizgileri her seferinde baska bir noktaya ulasmak istercesine bazen çok kalin, bazen çok ince, bazen öylece tuvalin üzerinde özgürce dolasirken, izleyicinin kesfetmesi için arkalarda sirlar ördü. Izleyenleri, sürprizlerle dolu bir kaosun içine çekti. Resimsel çizgisi figüratif soyuttan, soyut disavurumcu tavra dogru yöneldi.

Tuval resminin ötesinde farkli malzeme, araç ve gereci de bir anlatim malzemesi olarak kullanan Habip Aydogdu, müzik ve bale gibi görsel-isitsel sanatlarin etkilesimini sergileyen performanslar da gerçeklestirdi.. “Vincent van Gogh'un Pesinde, Modernizmin Izinde” adli projeye katildi.(2008) Bu proje kapsaminda Fransa'ya yapilan geziden edindigi izlenimleri “Yildizlara Erismek “adiyla Milli Reasürans Sanat Galerisi-Istanbul'da sergiledi. (2009) Resimleri ile birlikte üç boyutlu islerinin de sergilendigi

‘'Düsler ve Buluntular ‘' adli sergisini Grup sanat Galerisinde açti.(2010)

Yurt içinde ve yurt disinda 60'i askin kisisel sergi gerçeklestiren Aydogdu, 4. Yunus Emre Resim Yarismasi'nda (1987) Basari Ödülü, Uluslararasi Bandirma Kus Cenneti Kültür ve Sanat Festivali Resim Yarismasi'nda (1987) Basari Ödülü, 48. Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde (1987) Resim Ödülü, 21. DYO Resim Yarismasi'nda (1987) Resim Ödülü, 8. Asya Sanat Bienali'nde (1997) Onur Ödülü ,Artforum Ankara 5. Sanat Fuari'nda( 2009 ) Sanatçi Onur Ödülü almistir.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Izmir Selçuk Yasar Resim Müzesi, Izmir Resim Heykel Müzesi, Merkez Bankasi Sanat Koleksiyonu, Is Bankasi Sanat Koleksiyonu, Eskisehir Anadolu Üniversitesi Çagdas Sanatlar Müzesi, Içel Resim ve Heykel Müzesi, Hacettepe Sanat Müzesi, Gazi Üniversitesi Sanat Müzesi ve Proje 4L-Elgiz Güncel Sanat Müzesi'nde sanatçinin yapitlari bulunmaktadir.

Sayfa Yorumları

Yorum Bırakın