OKTAY ANILANMERT

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Böiümü

1939 yılında İstanbul'da doğan sanatçı İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Böiümü'nde sanat eğitimi görmüş ve yeni ismi Mimar Sinan Üniversitesi olan aynı kurumun öğretim kadrosuna 1971 tarihinden itibaren katılmıştır. 1981 yılında Doçent,1989 yılında Profesör olmuştur. Sanat çalışmaları İstanbul Beyoğlu Cihangir Havyar sokaktaki atölyesinde devam etmektedir.

(UNESCO-AIAP) Türkiye Ulusal Komitesi Üyesi

1989 – Profesör oldu. 
1981 – Doçent oldu.
1977 – Yüksek lisans-lisans mezuniyet, İstanbul Devlet Güzel  Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi),Istanbul.

Çok yönlü bir sanatçı olan Oktay Anılanmert’in yaratıcılığı resimde olduğu kadar, büyük düzenlemeler, fresk uygulamaları, metal yapıtları, mozaik panolar, pantomim metinlerine ve oyunlarına yansımaktadır.

Oktay Anılanmert’ in resimlerinde ifade figüratif ve soyuttur. Sanatçı günümüzde kaybolmakta olan insan öğesinin değerlerini ve yaşamla ilgili konuları yorumlar.

Yurtiçi sergilerin yanısıra, New York, Paris, Roma, Atina, Prag, Madrid, Budapeşte, Almatı ve Moskova’da sanatsal etkinliklere katılmıştır.

Sayfa Yorumları

Yorum Bırakın